Naszym Klientom oferujemy:

Dzięki korzystaniu z energii odnawialnej Państwa firma będzie mniej zależna od tradycyjnych źródeł energii, oraz zmniejszy ślad węglowy w wytwarzanych produktach.

Firmy, które korzystają z energii odnawialnej,
są lepiej odbierane przez klientów, traktowane jako świadome ekologicznie i odpowiedzialne podmioty, przez co zyskują zaufanie partnerów biznesowych i stają się bardziej konkurencyjne na rynku.

Przeprowadzimy niezbędne audyty
efektywności energetycznej w Państwa firmie tak, by dostosować najlepsze rozwiązanie, które pomoże zaoszczędzić czas i pieniądze. Doradzimy i przeprowadzimy przez proces inwestycyjny w odnawialne źródła energii
od A do Z.

Przygotujemy niezbędną dokumentację dotyczącą gruntów, decyzji środowiskowej, warunków zabudowy, uzyskania warunków przyłączenia do sieci dystrybucji oraz pozwolenia na budowę. Wesprzemy przy przeprowadzeniu konkursu ofert i wyborze wykonawcy przedsięwzięcia. Przygotujemy harmonogram inwestycji i wesprzemy przy nadzorowaniu jej realizacji. Oddamy do użytku instalację, która obniży koszty produkcji i zmniejszy ślad węglowy Państwa firmy.

energia pochodząca ze słońca – budowa instalacji fotowoltaicznych

energia pochodząca z wiatru – budowanie turbin wiatrowych

Z nami sprawdzą Państwo takie czynniki produkcji, jak: ciepło technologiczne, chłód technologiczny, sprężone powietrze, energię elektryczną oraz inne nośniki energii, wpływające bezpośrednio na ponoszone przez Państwa koszty. Oferujemy szereg działań optymalizacyjnych prowadzących
do zmniejszenia wydatków na media.

Audyt Energetyczny Przedsiębiorstwa (AEP)

Zawiera szczegółowy przegląd zużycia energii w obszarach przedsiębiorstwa, odpowiadających za co najmniej 90% całkowitego zużycia energii przez to przedsiębiorstwo. Przedstawione w AEP działania, służące poprawie efektywności energetycznej, posłużą jako plan przedsiębiorstwa do redukcji zużycia energii, zmniejszenia emisji gazów cieplarniach, wskażą możliwe do uzyskania korzyści finansowe oraz szacunkowe koszty potencjalnej inwestycji. Audyt Energetyczny Przedsiębiorstwa wykonywany przez ARP Energia Sp. z o.o. spełnia wymogi ustawy o efektywności energetycznej z 20 maja 2016 roku, przez co pozwala spełnić obowiązek audytowy nałożony na duże przedsiębiorstwa.

Audyt Działań Optymalizacyjnych (ADO)

Skierowany jest głównie do podmiotów, które nie są zobligowane do przeprowadzenia AEP. Audyt Działań Optymalizacyjnych skupia się na części praktycznej, czyli na pokazaniu obszarów/działań służących poprawie efektywności energetycznej, wraz z oszacowaniem potencjalnych oszczędności, kosztów inwestycji, możliwości pozyskania Białego Certyfikatu oraz wyznaczenia wpływu na emisje CO2.


W ramach ADO doświadczony zespół inżynierów dokonuje oględzin zakładu, w celu wylistowania możliwych rozwiązań technicznych, służących poprawie efektywności energetycznej przedsiębiorstwa i tym samym poprawie
jego konkurencyjności na rynku. 

Potencjał oszczędności zużycia i kosztów energii będzie weryfikowany w 5 głównych obszarach, obejmujących działania energetyczne: w obszarze energii elektrycznej, energii cieplnej, energii chłodniczej, instalacji sprężonego powietrza i procesu produkcyjnego.


Znalezienie optymalnej liczby przedsięwzięć służy poprawie efektywności energetycznej.
Podstawą do oszacowania efektu energetycznego i ekonomicznego, jest bilans energii
w przedsiębiorstwie, stworzony na bazie informacji i danych udostępnionych przez Klienta (w ramach ADO nie przeprowadza się pomiarów).

Bilansowe podejście do tego zadania, pozwoli na wstępnym etapie procesu poprawy efektywności energetycznej określić miejsca z potencjałem do zaoszczędzenia energii.

Zaproponowane rozwiązania służące poprawie efektywności energetycznej, są efektem wiedzy oraz zdobytego doświadczenia inżynierów przy podobnych inwestycjach.

W uzyskanym Audycie Działań Optymalizacyjnych znajdą się informacje dotyczące: 

• opisu stanu obecnego i propozycję optymalizacji

• opisu stanu obecnego wskazanego obszaru, który jest objęty proponowaną modernizacją

• sugerowanych działań ze wskazaniem ich kolejności od momentu podjęcia decyzji o realizacji

• określenia niezbędnych dodatkowych pomiarów lub czynności koniecznych do wykonania, poprzez pozyskanie środków finansowych

• pozyskania ofert do prac inwestycyjnych i odbiorowych  

Ponadto przedstawione zostaną szacowane oszczędności ekonomiczne i środowiskowe,
ze wskazaniem redukcji energii wraz z kosztem zakupu lub wytworzenia, a także wskazanie redukcji emitowanego CO2. Nastąpi również weryfikacja możliwości i ilości zdobycia Świadectw Efektywności Energetycznej (Białe Certyfikaty).

Oszacowany zostanie także koszt inwestycji proponowanego działania, czas zwrotu z inwestycji oraz wpływ działania na inne inwestycje. Kolejnym krokiem może być wykonanie Audytu Efektywności Energetycznej (AEE), w celu złożenia wniosku do URE (Urząd Regulacji Energetyki) o wydanie Świadectw Efektywności Energetycznej lub koncepcji ekonomiczno-technicznej.

Audyt Efektywności Energetycznej (AEE)

Przeprowadzenie AEE dla danego przedsięwzięcia jest bardzo często wymagane, przy pozyskiwaniu różnego rodzaju systemów wsparcia. AAE stanowi jeden z załączników do wniosku o wydanie Świadectw Efektywności Energetycznej.

Jest to opracowanie spełniające wymogi rozporządzenia ministra energii, w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu sporządzania audytu efektywności energetycznej, oraz metod obliczania oszczędności energii z dnia 5 października 2017 wraz z późniejszymi zmianami. Obejmuje konkretne działanie służące poprawie efektywności energetycznej.

Strategie zeroemisyjne oraz wyznaczanie śladu węglowego: Firmy, których ślad węglowy jest mniejszy, mają większe szanse na współpracę i zdobycie kontrahentów.

Wyznaczymy dla Państwa:

Ślad węglowy organizacji

Czyli sumę bezpośrednich działań, takich jak spalanie paliw do celów grzewczych, wykorzystanie paliw w samochodach czy nieszczelności w układach chłodniczych i pośrednich (np. zużycie energii elektrycznej z sieci), emisji do atmosfery gazów cieplarnianych (wyrażonych jako ekwiwalent CO2) przez działalność firmy.

Ślad węglowy produktu

Czyli sumę emisji gazów cieplarnianych, które powstały w określonym cyklu życia produktu. Obejmuje emisje nie tylko z etapu produkcji w Państwa firmie, ale również cały łańcuch dostaw surowców i materiałów niezbędnych do jego produkcji.

Dane dotyczące aktywności przedsiębiorstwa zgodnie z międzynarodowym standardem GHG Protocol, podzielone są na trzy zakresy, które analizujemy:

  • zakres 1 – są to Państwa własne, bezpośrednie emisje gazów cieplarnianych, np. emisje wynikające ze spalania paliw w urządzeniach lub pojazdach będących własnością organizacji, ale też wycieki fluorowanych gazów cieplarnianych (HFC) z systemów chłodniczych lub klimatyzacyjnych oraz wszelkie emisje z procesów przemysłowych.
  • zakres 2 – są to emisje pośrednie, które pochodzą z zakupionej energii elektrycznej, ciepła, pary i chłodu, z których Państwa organizacja korzysta w prowadzonej działalności.
  • zakres 3 – są to wszystkie inne emisje pośrednie występujące w łańcuchu wartości Państwa organizacji, czyli emisje gazów cieplarnianych, na które organizacja może wpływać, ale których nie kontroluje. W tej kategorii znajdują się emisje związane np. z transportem zakupionych towarów, wywozem odpadów, podróżami służbowymi, dojazdami pracowników do pracy pojazdami niebędącymi własnością organizacji.

Zaproponujemy konkretne rozwiązania dla zmniejszenia śladu węglowego Państwa firmy.

Źródła niskoemisyjne wytwarzania energii  – kogeneracja i trigeneracja: Agregaty kogeneracyjne lub trigeneracyjne mogą pracować w obiektach o relatywnie stałym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, energię cieplną i/lub chłodniczą.

Agregaty jako silniki mogą spalać różne rodzaje gazów: gaz ziemny czy LPG. Wykorzystują także odnawialne źródła energii, takie jak wodór i biogaz (można go mieszać z gazem ziemnym), ale też biopaliwa. Praca agregatów jest niezależna od warunków atmosferycznych, produkując energię elektryczną i cieplną przy mniejszej emisji CO2 od innych źródeł wytwórczych.

Wprowadzenie mixu energetycznego i dążenie do niezależności energetycznej:

Chcielibyśmy przedstawić ścieżkę dojścia i możliwości poprawy efektywności energetycznej dla Państwa nowoprojektowanych i istniejących obiektów, pokazując możliwość przygotowania najbardziej opłacalnego ekonomicznie wariantu mixu energetycznego, optymalnego pod względem ekonomicznym, wprowadzając nowe źródła OZE oraz wykorzystując potencjał produkowanego i odzyskanego ciepła, dążąc do niezależności energetycznej.

Po zakończeniu inwestycji przeprowadzimy odbiory poszczególnych prac wraz z ich weryfikacją pod kątem uzyskania optymalnych redukcji energochłonności. Na tym etapie przeprowadzimy również re-audyt efektywności energetycznej (o ile będzie wymagany), celem złożenia do URE (Urząd Regulacji Energetyki) odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej uzyskanie deklarowanych oszczędności.

Z nami mogą Państwo uzyskać Białe Certyfikaty i dodatkowe środki na wykonanie modernizacji.


ARP Energia świadczy kompleksowe usługi w zakresie Pozyskiwania Świadectw Efektywności Energetycznej. Przygotujemy dla Państwa dokumentację dotyczącą Działań Inwestycyjnych, niezbędnych do pozyskania Świadectw Efektywności Energetycznej. Przeprowadzimy potrzebne audyty Działań Inwestycyjnych, w tym AEE (Audyt Efektywności Energetycznej), przygotujemy właściwy wniosek o wydanie Świadectw Efektywności Energetycznej, spełniający wymogi określone w ustawie oraz zadbamy o skuteczne pozyskanie certyfikatów, w bezpośrednim kontakcie z Urzędem Regulacji Energetyki (URE). 


Białe Certyfikaty – to świadectwa efektywności energetycznej, mechanizm, który pozwala na uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych za wykonanie modernizacji, wprowadzenie innowacji, które spowodują oszczędność energii elektrycznej, cieplnej, gazu ziemnego itp. Wydawane są tylko dla planowanych modernizacji

Białe Certyfikaty to potoczna nazwa Świadectw Efektywności Energetycznej, które wydawane są przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki za inwestycje poprawiające efektywność energetyczną. Przekłada się to na oszczędność energii w przedsiębiorstwach i daje wymierne korzyści finansowe. Podstawą prawną umożliwiającą pozyskiwanie Świadectw Efektywności Energetycznej jest ustawa o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 roku, która stanowi wdrożenie Dyrektywy 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej.

Białe Certyfikaty wydawane są przez Prezesa URE w postaci papieru wartościowego (praw majątkowych). Handel świadectwami odbywa się na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie. Ceny Białych Certyfikatów kształtują się obecnie na poziomie 2 050 zł –  2200 zł za 1 toe (tona oleju ekwiwalentnego, jednostka używana do opisu dużych wartości energii). Aktualną cenę Białych Certyfikatów można znaleźć na stronie www.tge.pl

Jesteśmy wytwórcą zielonej energii, dlatego możemy ją Państwu dostarczyć w sposób bezpośredni. W ramach umowy typu cPPA (Corporate Power Purchase Agreement) podpiszemy z Państwem kontrakt na zakup energii elektrycznej, na dogodny dla Państwa okres.

W ramach tej umowy zobowiążemy się dostarczać Państwu określoną ilość energii w ustalonym czasie i z konkretnie ustalonego źródła, na wspólnie określonych warunkach.

Umowa cPPA to stabilność i możliwość zabezpieczenia ceny w okresie trwania kontraktu i z minimalizacją ryzyka zmian ceny. Umowa pozwala na dużą elastyczność rozwiązań, dopasowaną do Państwa potrzeb, niezależnie od lokalizacji.

Korzystając z odnawialnych źródeł energii banki udzielają tańszego finansowania, a klienci coraz częściej zwracają uwagę na zrównoważony rozwój producentów.

W niedalekiej przyszłości przedsiębiorstwa, które nie wykażą się niskoemisyjnością, mogą być obarczone dodatkowymi opłatami za niespełnianie norm.